вторник, 19 януари 2010 г.

Истанбул

Истанбу̀л (на турски: İstanbul, произношение на турски иста̀мбул, с м), наричан още Цариград и Константинопол (първо историческо име - Византион) е световен мегаполис и най-големият град в Турция. Той е град, който свързва континенти и култури и е един от най-големите стопански и културни центрове в света. Постоянното му население (към 1 януари 2007) е 10 291 102 жители, а на цялата агломерация (по оценка) надвишава 19 милиона души.

Преди градът е бил разположен само в Европа, но сега е разположен на два континента. Източната част е в Азия, а Западната — в Европа. На юг се простира Мраморно, а на север — Черно море. За да се стигне по вода от Черно в Средиземно и Егейско море, трябва да се мине през Босфора и Истанбул. Двата континета са свързани с 2 забележителни моста над Босфора.

Доброто географско положение обуславя и избора на Истанбул за столица на Византийската империя под името Константинопол, а по късно и на Османската империя. Разположен на връх, заобиколен от три морета, Истанбул е бил непревземаем, а заливът Халич (Златен рог) е бил идеално убежище за военната флота.

Истанбул има типичен умерен океански климат с много валежи, влажно и топло лято и мека и влажна зима. Най-топлият месец е юли и август с температури от 18°C до 28°С. Най-студеният месец е януари със средна температура от 3°С до 9°С. Средно годишни валежи 870 мм, с максимум през Декември и минимум през юни.

най-ниската температура е измерена на различни места в Истанбул на 15 февруари 1927 година и била -16,1°С.

Най-високата температура е измерена на различни места в Истанбул на 12 август 2000 година и била 40,5°С.

На 9 септември 2009 г. в местността Санаториума е наблюдаван най-голям денонощен валеж в Истанбул - 342 мм.

През 330 г. тракийският град Византион (на гръцки: Βυζάντιον) е избран от император Константин I Велики за нова столица на Римската империя. От Византион произлиза и името на Византийската империя, което никога не се е употребявало в самата империя и е използвано за пръв път в 1555 година от германския историк Йеронимус Волф. Градът е столица и за кратко на съществувалата в XIII век Латинска империя. Именно от късноримската епоха той остава известен с името Константинопол, а по-късно с турското име Истанбул. Влязъл е в историята и със славянското си име Цариград. Името Константинопол и до днес се използва в Европа (особено в Западна Европа), в Израел, Австралия и Америка. Името на днешния град „Истанбул“ идва от гръцкия израз „в града“ (гр. ις τιν πολιν, „ис тин полин“). Съществува и предание, че когато завоевателят на града Мехмед II го превзема след дълга обсада, той зявява на гръцки на събралото се множество, че от днес нататък тронът му ще бъде „в града“.

Истанбул е град с вековна история и затова и местата, които могат да се посетят, са много. Ето някои от тях:

Топкапъ сарай (Topkapı Sarayı) — по време на Османската империя замъкът е бил резиденция на турските султани
Света София (Hagia Sophia, Aya Sofya) — църква, превърната в джамия след унищожаването на Византия от османските турци, днес музей
Българската желязна църква „Свети Стефан“
Капалъ чаршъ (Kapalı Çarşı) — известният покрит пазар
Джамията Султан Ахмед (Sultan Ahmet) — известната „Синята джамия“ в Истанбул
Улица Истиклял (İstiklâl Caddesi) — известен булевард
Златният рог (Haliç) — залив на Босфора
Кулата Галата (Galata Kulesi) — генуезка кула в квартал Галата
Долмабахче сарай (Dolmabahçe Sarayı) — резиденцията на Ататюрк, сега музей
площад Таксим (Taksim Meydanı) — известен площад
Йеребатан сарнъджъ (Yerebatan Sarnıcı) — подземен воден резервоар построен през 6 век, днес музей (там се съхранява прочутата каменна глава на горгоната Медуза)
Къз Кулеси (Kız Kulesi) — кула, врязана в морето
Кафене "Пиер Лоти"
В Истанбул са и международното летище „Ататюрк“ (на неговата територия се е намирало градчето Сан Стефано, където е бил подписан Санстефанския договор) и международното летище Сабиха Гьокчен.

В Истанбул също се намират центровете на най-големите телевизии: Канал Д; Star TV ; CNN Turk








































































Няма коментари:

Публикуване на коментар

Последователи